1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

Ayrı Şehirde Yaşayanların Nikah Işlemleri Nasıl Oluyor?

'Nikah' forumunda melahat şeker tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Rica ederim kuzum yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) :*

2. kdrkels

kdrkels İnci Üye+

Bende tam tersini yapıp, Volkana vereceğğim vekaleti bütü işleri buradan halledip, o sadece günümüzü alacak :)

tatlı doktor bunu beğendi.
  3. tatlı doktor

tatlı doktor Aktif Üye+

hadi hayırlı olsun canım şimdiden :)

kdrkels bunu beğendi.
  4. kdrkels

kdrkels İnci Üye+

5. kayac

kayac Aday Üye

merhaba,
    bizim durumumuz da sizinkinin tam tersi. ben ankarada yaşıyorum, nişanlım bursada. nikah bursada olacak büyük ihtimalle. şu konuda kafam karışık. nikah bursada olacağı için benim şu anda ankarada ikametimle bağlı olduğum belediyeden gidip evlilik izin belgesi gibi bir evrak almam gerekli mi? yanlış görmediysem burada kimse evlilik izin belgesinden bahsetmemiş.

nikahımızın kıyılacağı belediyenin sitesinde evlilik izin belgesi yazmıyor, evlilik ehliyet belgesi yazıyor. belediyeyi arayınca görevli hiç izin belgesinden bahsetmemiş direkt internette yazan belgeleri getireceksiniz demiş.

bu evlilik izin belgesiyle ilgili durumu bilenler bilgilendirebilir mi?

6. Betül

Betül Süper Üye+

Şöyle ki nikâhin kıyılacağı belediyeyi arayip sorabilirsin her yer istemiyor bu durumda olanlar için izin belgesi ama Kimi belediye istiyor. Sadece şehir değişikliği değil aynı şehirde ikametin dışında bir belediyede nikah istiyorsan bile bağlı olduğun belediyeden izin belgesi alıyorsun ama her yer için geçerli değil dedigim gibi bursa da nikahin olacağı belediyeyi arayip sormanı tavsiye ederim ..

7. kayac

kayac Aday Üye

nişanlım yıldırım belediyesini aradı. görevli internetteki listede yazan belgeler demiş. o listede de ikameti farklı olanlar için evlilik izin belgesi gibi bir madde yok.
    ben bu belgenin belediyeden belediyeye değişkenlik gösterdiğini bilmiyordum. farklı şehirlerde olduğumuz için sıkıntı yaşamak istemiyoruz doğal olarak. tekrar araştıralım. teşekkür ederim :)

8. Betül

Betül Süper Üye+

Eger demediyse ihtiyaç yok demektir :) bende Antalya da oturuyordum İstanbul da yaşayacağımiz için nikahı istanbul da yaptık ve belediye istemedi. Ama Beşiktaş ta kıymak istedik ilkten Beşiktaş Belediyesi bağlı olduğumuz belediyeden izin belgesi istemişti yani şehir içinde daha geçerli sanırım izin belgesi :) rica ederim ..

kayac bunu beğendi.
  9. Bride16

Bride16 Uzman Üye+

Merhaba :) o, nikahınızın kıyılacağı belediyeye bağlı. Eşimden istenmemişti izin belgesi. Aynen bahsettiğim belgeleri istediler. Ben gidip belediyeye bilgi almaya gittiğimde o belgelerin listesini vermişlerdi minik kağıtta. Ona göre yol izledik, hepsi Bursada oldu. Belediyenin sitesindeki belgeler içerisinde yoksa ihtiyaç yoktur demek ki, kesin bilgiyi nişanlın bizzat gidip öğrenirse daha sağlıklı ve kesin bilgi olur. Çünkü ben bizzat nikah memuruyla görüşmüştüm.

kayac bunu beğendi.
  10. kayac

kayac Aday Üye

evet gidip öğrenmek daha sağlıklı olur. çok teşekkürler :)

11. Bride16

Bride16 Uzman Üye+

rica ederim. Kolay gelsin :cak

12. meziyet

meziyet Yeni Üye

Merhaba,
    Nişanlının sana vekalet vermesi yeterli oluyor işlemleri tek basına yapman için.

13. bsra0693

bsra0693 Aktif Üye+

Nikahın ikamet ettiğimiz ilde mi kıyılması gerek? Biz Afyon da yaşıyoruz işimiz gereği. Benim ailem Ankara da sevgilimin Konya da. Ankara ya da Konya da nikah kıyamaz mıyız illa Afyon mu olmalı? Bilemedim :(

14. Betül

Betül Süper Üye+

Diğer sayfalarda daha açıklayıcı mesajlar var ama kısaca yazayım ; İstediğiniz şehirde nikah kıyabilirsiniz tabiki bunun için nerede nikah kıymak istiyorsaniz bulunan belediyeyi arayarak detaylı bilgi alıp evrakları ona göre hazır edebilirsin ..

bsra0693 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş